Praca jako wedding planner

Praca jako wedding planner – jak zacząć

Praca jako wedding planner i planowanie ślubu to emocjonujące zadanie, ale może być też wyzwaniem. Oto kilka kroków, które mogą ci pomóc rozpocząć przygotowania do kariery jako wedding planer.

Poznaj się na branży ślubnej

Praca jako wedding planner wbrew pozorom nie jest łatwa. Każdy wedding planner powinien mieć informacje na temat zadań, z jakimi przyjdzie mu się mierzyć, niemal w jednym palcu. Przeczytaj książki na temat zawodu konsultanta ślubnego, artykuły, blogi i czasopisma związane z branżą ślubną. Śledź trendy i nowości w ślubach – zobacz jak szybko się zmieniają. Przypomnij sobie wesele kuzynki sprzed pięciu lat i porównaj z tym, co króluje obecnie. Wedding planner powinien wyprzedzać trendy, zamiast tylko za nimi podążać.

Zdobądź wiedzę i umiejętności, których wymaga praca jako wedding planner

Kurs wedding planner pomoże ci pozyskać niezbędne kwalifikacje. Weź udział w kursach planowania ślubu lub kursach organizacji eventów. Zdobądź doświadczenie poprzez praktyki zawodowe lub wolontariat na ślubach. Wiele z firm organizujących szkolenia wedding planner, daje w ramach kursów możliwość uczestniczenia w organizacji ślubu i wesela w ramach praktyki zawodowej. To świetny sposób na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności zanim podejmiesz się pracy na własny rachunek.

Stwórz swoją markę

Wybierz nazwę dla swojego biznesu. Zaprojektuj profesjonalne logo i materiały marketingowe. Załóż stronę internetową, na której przedstawisz swoje usługi i portfolio. Na kursie marketing w branży ślubnej, dedykowanym nie tylko dla wedding plannerów, ale także innych osób pracujących w branży ślubnej, podpowiadamy wiele rozwiązań, dzięki którym zrobisz to samodzielnie i bez zbędnych kosztów.

Zarejestruj swój biznes

Pamiętaj, że działając nielegalnie, nie budujesz odpowiednich relacji z klientem oraz partnerami i nie zdobędziesz zaufania. O uczciwości i przepisach prawa już nawet nie wspominamy. Wybierz odpowiednią formę prawną dla swojej firmy. Zarejestruj się jako przedsiębiorca lub spółka. Jaka forma jest najbardziej odpowiednia dla ciebie? Zapytaj księgowych lub nas na kursie wedding planner.

Zbuduj portfolio

Nikt z nas nie urodził się z bogatym portfolio ślubnych realizacji. Jeśli jeszcze nie masz się czym pochwalić przed potencjalnymi klientami, zorganizuj sesję zdjęciową, aby uwiecznić swoje umiejętności i pokazać, jaką kreatywnością i zmysłem estetyki kieruje się twoja praca jako wedding planner. Zbieraj referencje od zadowolonych klientów. Tylko tak kolejne osoby będą mogły dowiedzieć się co myślą o tobie twoi byli klienci.

Określ swoją ofertę

Zdefiniuj zakres swoich usług ślubnych. Określ, czy chcesz specjalizować się w określonych rodzajach ślubów (np. tradycyjnych, destynacyjnych, tematycznych). Pamiętaj, że warto znaleźć coś, co będzie cię wyróżniać spośród ofert innych wedding plannerów, będzie twoim znakiem rozpoznawczym, magnesem na klientów. I niech to nie będzie niższa cena od cen konkurencji, bo to bardzo kiepska droga.

Nawiąż współpracę z podwykonawcami

Zbuduj relacje z florystami, fotografami, firmami cateringowymi, salami weselnymi, muzykami, stylistami i innymi dostawcami ślubnymi. Już na samym początku swojej kariery jako wedding planner będziesz ich potrzebować, by przygotować projekt wesela dla swojej ślubnej pary. Nawiąż współpracę, aby móc polecać sobie nawzajem usługi. To jeden z najlepszych sposób na rekomendacje.

Znajdź swoich pierwszych klientów

Udzielaj się na lokalnych targach ślubnych. Nie musisz od razu budować wielkiego stoiska, możesz nawiązać współpracę na wiele różnych sposobów. Daj się zauważyć odwiedzającym. Reklamuj swoje usługi w lokalnych mediach społecznościowych, pamiętaj, że wiele osób żyje dziś głównie w świecie social mediów. Rozważ oferowanie specjalnych promocji dla pierwszych klientów.

Praca jako wedding planner to też dbałość o profesjonalizm

Utwórz umowy ślubne, aby ustalić warunki współpracy z klientami. Zainwestuj w kurs wedding planner, by poznać zasady, jakimi należy się kierować nie tylko podczas konstruowania umów, ale przez cały okres współpracy z klientem przy organizacji ślubu i wesela. Zainwestuj w narzędzia do zarządzania projektem, abyś mógł śledzić postępy i zadania. Wiele aplikacji i programów bardzo ułatwia pracę i prezentowanie efektów klientowi.

Rozwijaj się i ucz się na bieżąco

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w branży ślubnej. Uczestnicz w szkoleniach i konferencjach, aby podnosić swoje kwalifikacje. Kurs wedding planner to nie wszystko (choć to naprawdę kopalnia wiedzy!) – wciąż trzeba zdobywać nowe umiejętności i podnosić kwalifikacje. Tylko tak można zdobyć pozycję lidera wśród konsultantów ślubnych.

Pamiętaj, że sukces w branży planowania ślubu zależy nie tylko od umiejętności organizacyjnych, ale również od zdolności budowania relacji z klientami oraz dostawcami. Tu liczą się po prostu twoje cechy osobowości, charakter i kompetencje komunikacyjne.

Może spodoba ci się także...