Ile zarabia wedding planner

Ile zarabia wedding planner

Liczona w setkach czy w tysiącach? W złotówkach czy w obcej walucie? Rocznie czy miesięcznie? Ile wynosi pensja wedding plannera w Polsce i od czego zależy.

 

Oczywiste jest, że każdy, kto planuje zająć się profesjonalną organizacją wesel zadaje sobie na początku pytanie ile zarabia wedding planner. Od tego w dużej mierze zależy podjęcie decyzji o wykonywaniu tego zawodu. Jak w wielu przypadkach, tak i w tym, odpowiedź na pytanie brzmi „to zależy”.

Zapomnij o stałej pensji

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że zarobki wedding plannera są bardzo nieregularne. Zależą one przede wszystkim od tego jaką ilość uroczystości ma pod swoimi skrzydłami w danym sezonie i jakiej są one wielkości. Można by pomyśleć, że im więcej imprez, tym lepiej, ale to wcale nie musi być prawda. Czasem bowiem na jednym weselu wedding planner może zarobić lepiej niż na kilku pozostałych.

Zakres usług wedding plannerów

To, ile zarabia wedding planner, uzależnione jest w głównej mierze od zakresu jego usług przy danej uroczystości. Praca konsultanta ślubnego nigdy nie jest taka sama. Wedding planner organizuje zarówno skromne przyjęcia przewidziane na małą liczbę gości, jak i huczne kilkudniowe imprezy. Podejmując współpracę z klientami, raz pomaga w organizacji skromnego obiadu po ślubie, a innym razem dowodzi całym tabunem podwykonawców. Czasem to standardowe usługi, a innym razem dalece wykraczające poza utarty kanon. Zakres obowiązków wedding plannera uzależniony jest każdorazowo od charakteru ślubu i wesela jego klientów.

Współpraca z konsultantką ślubną – częściowa czy w całości

Warto także wziąć pod uwagę, że praca wedding plannera to nie zawsze kompleksowa organizacja ślubu i wesela od A do Z. Tak jak różny może być charakter uroczystości, tak różny może być też udział konsultanta ślubnego w jej przygotowaniu. Może się zdarzyć, że para młoda potrzebuje wedding plannera tylko i wyłącznie do organizacji jednego elementu, z którym sobie nie radzi. Inna para może zatrudnić go dopiero w połowie procesu organizacji, a jeszcze inna zorganizuje wszystko sama i zatrudnia wedding plannera wyłącznie do koordynacji wesela. W każdym przypadku wynagrodzenie konsultanta ślubnego będzie różnić się od siebie.

Składki i podatki konsultanta ślubnego

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, o którym należy pamiętać obliczając ile zarabia wedding planner. Chcąc pracować uczciwie nie tylko wobec państwa, ale przede wszystkim swoich klientów, konsultant ślubny zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa, w tym prawa podatkowego. By wyliczyć właściwe wynagrodzenie wedding plannera „na rękę”, od należności wypłaconej przez młodą parę odliczyć należy jeszcze opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i podatki. O tym jakiego rodzaju i jakie są to kwoty uczymy na kursach wedding planner w naszej Wedding Planner School.

Wedding planner w Polsce – zawód, który cieszy się coraz większą popularnością

Pomimo wszystkich zawiłości, o których mowa powyżej, zawód wedding plannera w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Wniosek jest z tego taki, że z tymi zarobkami nie może być aż tak źle ? Umiejętne przeanalizowanie zakresu obowiązków przy danej uroczystości w zestawieniu z nakładem pracy, czasem realizacji i kilkoma innymi czynnikami sprawia, że wynagrodzenie uzyskane z danego projektu, jakim zajmuje się wedding planner mogą być bardzo satysfakcjonujące i zaspokajać nie tylko podstawowe potrzeby życiowe, ale nawet skryte finansowe marzenia. Wszystko zależy od tego jakich i ilu ma się klientów. O tym jak ich pozyskać i jak obliczyć swoje wynagrodzenie dowiesz się na naszych szkoleniach.

Może spodoba ci się także...